1. Portal de divertisment
  2. Știri
  3. Politică
  4. CERS MOLDOVENEASCĂ ŞI „PAVLOGRADUGOLI” VOR FURNIZA ŞI ÎN 2019 ENERGIE ELECTRICĂ PENTRU MOLDOVA
15:30 - 15.03.2019
543
0 /5 Stars by
0
0

CERS MOLDOVENEASCĂ ŞI „PAVLOGRADUGOLI” VOR FURNIZA ŞI ÎN 2019 ENERGIE ELECTRICĂ PENTRU MOLDOVA

CERS MOLDOVENEASCĂ ŞI „PAVLOGRADUGOLI” VOR FURNIZA ŞI ÎN 2019 ENERGIE ELECTRICĂ PENTRU MOLDOVA
În perioada 1 aprilie 2019 – 31 martie 2020, energia electrică va fi furnizată Moldovei de CERS Moldovenească din Transnistria şi „DTEK Pavlogradugoli” din Ucraina, care au fost furnizorii principali şi în anul trecut. Potrivit agenţiei INFOTAG, energia electrică însă nu va fi furnizată direct, ci prin intermediul operatorului moldovenesc „Energocom”, care deja de mai mulţi ani vinde grupului „Gas Natural Fenosa Moldova” energie electrică pe care o cumpără din Transnistria şi Ucraina. Potrivit unui comunicat a companiei, întreprinderile sale – „RED Union Fenosa” şi „Gas Natural Fenosa Furnizare Energie” vor semna un nou contract cu „Energocom”, care s-a angajat să livreze energie electrică la preţul de $54,2 pentru un megawatt-oră faţă de $52,8 în contractul actual. Volumul de energie necesară întreprinderiide distribuție va fi asigurat de către compania intermediară în proporție de 85% de la CERS Moldovenească la prețul de $52,4 și de 15% de la „DTEK Pavlogradugoli” la prețul de 64,4$ pentru 1 MWh. După cum a informat anterior INFOTAG, Moldova produce doar a cincea parte din energia electrică consumată, iar pentru procurarea restului volumelor de energie electrică se desfășoară licitații anuale. Acestea însă au un caracter formal, căci sunt mereu câştigate de „Energocom”. Şi de această dată, la etapa finală a licitaţiei, furnizorii CERS Moldovenească și „DTEK Pavlogradugoli” s-au retras din concurs, prezentându-şi ofertele către „Energocom”, care a fost declarat câştigător al licitaţiei. „Energocom” este o companie de stat, creată special pentru a procura energie electrică din străinătate şi a o vinde întreprinderilor de distribuţie din Moldova. Această companie este una dintre cele mai profitabile din republică, deşi nu produce nimic şi prestează doar servicii de intermediar. Printr-o hotărâre de guvern din 2018, „Energocom” a fost numit principalul furnizor de energie electrică în Moldova până la 1 ianuarie 2021 și primește pentru acest serviciu 163 de bani pentru 1 kWh (fără TVA). În același timp, numai „RED Union Fenosa” intenționează să achiziționeze de la 1 aprilie 2019 până la 31 martie 2020 circa 238 milioane kWh de energie electrică.

Для возможности комментировать пройдите .

Știri rubrici

18+ Portal de divertisment dosug.md - cel mai bun site cu actualizări zilnice. Totul este cel mai proaspăt: recreere și divertisment pe hartă, pe știri și publicații facturi , filme , anunțuri ...), dating, forum, totul pentru nunti, poze, glume, avem umor online zilnic! Actualizarea permanentă a locurilor de recreere și divertisment știri curente, anunțuri, posturi vacante noi. Efectuați o căutare pe hartă locurile de activitate. Îți place să călătorești? cele mai proaspete excursii. Cu noi Există glume pe videoclipul pe care îl puteți viziona online. Noi facem selecții în cazul în care stelele populare de la Hollywood în fotografie sunt relaxante și distracție, scandaluri de stele, celebrități într-un bikini.
Disclaimer: Toate drepturile de publicitate audio, video, grafice și materialele de text aparțin proprietarilor lor.
© 2011–2025
Top
Așteptați redirecționarea
Așteptați redirecționarea
Mesajul
Продолжая использовать наш сайт, вы даете согласие на обработку файлов cookie, которые обеспечивают правильную работу сайта. Благодаря им мы улучшаем сайт, обслуживание и товары.
Подтверждаю Подробнее