1. Portal de divertisment
  2. Știri
  3. Politică
  4. PREMIERUL PAVEL FILIP S-A ARĂTAT INDIGNAT CĂ LUCRĂRILE DE REABILITARE A DRUMULUI CHIŞINĂU-UNGHENI SUNT TERGIVERSATE
13:30 - 29.05.2019
391
0 /5 Stars by
0
0

PREMIERUL PAVEL FILIP S-A ARĂTAT INDIGNAT CĂ LUCRĂRILE DE REABILITARE A DRUMULUI CHIŞINĂU-UNGHENI SUNT TERGIVERSATE

PREMIERUL PAVEL FILIP S-A ARĂTAT INDIGNAT CĂ LUCRĂRILE DE REABILITARE A DRUMULUI CHIŞINĂU-UNGHENI SUNT TERGIVERSATE
Prim-ministrul Pavel Filip a cerut măsuri urgente pentru finalizarea reparației traseului Chișinău-Ungheni. Potrivit agenţiei INFOTAG cu referire la surse din cadrul Guvernului, în ajun el a luat cunoştinţă de evoluţia lucrărilor, exprimându-şi indignarea faţă de situaţie. „Drumul urma să fie dat în folosință încă în iulie 2016, dar lucrările s-au tergiversat din cauza antreprenorului. Pe oameni nu îi interesează motivele pentru care lucrările întârzie, nu îi interesează că această firmă a plătit din 2016 penalități de 360 mii de euro din peste 5 milioane de euro calculate, oamenii vor să meargă pe drum de calitate. Și noi avem o responsabilitate în fața cetățenilor”, a spus Filip. El a subliniat că nu va mai accepta amânarea lucrărilor și drumul va fi construit cu acest antreprenor sau altul. ,,Noi nu trebuie să așteptăm, dar trebuie să evaluăm situația așa cum este. Și trebuie să punem punctul pe ,,i”. Sau continuăm, dar atunci dvs. trebuie să demonstrați că puteți să vă plătiți toate datoriile și să demonstrați că puteți lucra. Dacă nu, atunci trebuie să recunoașteți deschis că nu aveți posibilități să faceți asta. Dar nu trebuie să ne batem joc de oameni. Cu dvs. sau fără dvs., acest drum va fi finalizat”, a conchis premierul. Prim-ministrul a dat termen două zile Ministerului Economiei și Infrastructurii și Administrației de Stat a Drumurilor să discute cu firma care efectuează lucrările pe traseul Chișinău-Ungheni și să ia o decizie referitor la finalizarea acestora. După cum a informat anterior INFOTAG, lucrările de reabilitare a drumului național Chișinău-Ungheni-Sculeni au început în 2014 şi trebuiau să se încheie în 2016. Antreprenori au fost desemnate compania azeră „Evrascon” şi compania cehă „OHL”. Volumul total al investiţiilor este estimat la 80 mil. euro, bani alocaţi de Banca Europeană de Investiţii. Însă lucrările nu au fost finalizate la timp și au fost prelungite de mai multe ori. Pe 10 mai, lucrările au fost inspectate de ministrul Economiei și Infrastructurii, Chiril Gaburici, care a menționat că acestea au fost executate la nivel de 60%. El a stabilit un nou termen pentru îndeplinirea angajamentelor – până la sfârșitul acestui an.

Для возможности комментировать пройдите .

Știri rubrici

18+ Portal de divertisment dosug.md - cel mai bun site cu actualizări zilnice. Totul este cel mai proaspăt: recreere și divertisment pe hartă, pe știri și publicații facturi , filme , anunțuri ...), dating, forum, totul pentru nunti, poze, glume, avem umor online zilnic! Actualizarea permanentă a locurilor de recreere și divertisment știri curente, anunțuri, posturi vacante noi. Efectuați o căutare pe hartă locurile de activitate. Îți place să călătorești? cele mai proaspete excursii. Cu noi Există glume pe videoclipul pe care îl puteți viziona online. Noi facem selecții în cazul în care stelele populare de la Hollywood în fotografie sunt relaxante și distracție, scandaluri de stele, celebrități într-un bikini.
Disclaimer: Toate drepturile de publicitate audio, video, grafice și materialele de text aparțin proprietarilor lor.
© 2011–2025
Top
Așteptați redirecționarea
Așteptați redirecționarea
Mesajul
Продолжая использовать наш сайт, вы даете согласие на обработку файлов cookie, которые обеспечивают правильную работу сайта. Благодаря им мы улучшаем сайт, обслуживание и товары.
Подтверждаю Подробнее