UN EXPERT CONSIDERĂ CĂ DECLARAŢIILE PDM CONFIRMĂ EVOLUȚIA EVENIMENTELOR DUPĂ SCENARIUL INIȚIAL: COALIŢIA PDM-PSRM
Declarațiile Partidului Democrat, exprimate vineri, sunt un semnal privind evoluția evenimentelor după scenariul inițial: crearea coaliției de guvernământ între PDM și Partidul Socialiştilor. De această opinie este directorul Asociației pentru Democrație Participativă (ADEPT), analistul politic Igor Boțan.
Solicitat de reporterul agenţiei INFOTAG, el a spus că declarațiile „sunt destul de așteptate, în contextul apropierii termenului de dizolvare a Parlamentului”.
„Într-unul din ultimele interviuri, Președintele Igor Dodon (liderul informal al PSRM – „I.”) a spus că, dacă democrații vor veni cu o inițiativă similară, Consiliul Republican ar putea rezolva această problemă. El a dat de înţeles că nu este exclus un răspuns pozitiv la propunerea PDM. Dar decizia finală urmează să o anunțe Consiliul. Deși presupun că aceasta a fost deja luată”, a spus Boţan.
Potrivit lui, „evenimentele se dezvoltă după scenariul: toate deciziile importante vor fi luate pe ultima sută de metri”.
„După tentativele eşuate de negocieri cu blocul ACUM, granzii politicii moldoveneşti au decis să-şi întindă mâna unul altuia și așteaptă rezultate pozitive. „Forțele politice responsabile” din RM au decis să arate că nu vor permite instabilitatea în țară și să-i bucure pe oameni că alegerile anticipate totuşi nu vor avea loc”, a spus expertul.
Cu toate acestea, el nu exclude posibilitatea anticipatelor, spunând că „probabilitatea acestora este de 30%”.
Boțan mai consideră că, în ajunul venirii la Chișinău a înalţilor oficiali din UE, SUA și Rusia, democraţii „doresc să se prezinte ca politicieni independenți, care iau decizii bazate pe doleanţele cetățenilor”.
„Așteptam ca coaliția PDM și PSRM să apară după alegeri, însă a intervenit factorul rus şi, sub influența acestuia, în luna aprilie, a fost luată decizia Consiliului Republican al PSRM (referitor la negocierile exclusiv cu ACUM – „I.”) şi a început să se tragă de timp. Dar acum, la linia de sosire, toate cărțile au fost date pe faţă”, a spus el.
Întrebat dacă vicepremierul rus Dmitri Kozak ar putea da „acceptul” pentru o coaliție condusă de o persoană cu dosare penale în Rusia (liderul PDM, Vlad Plahotniuc – „I.”), expertul a menționat că „politicienii ruși sunt oameni extrem de experimentați, care sunt obișnuiți să acţioneze din ce este posibil”.
„În situația actuală care a apărut în Moldova, ei vor putea marca limita concesiilor la care pot recurge partenerii lor (socialiștii – „I.”). Dodon a declarat deja că astfel de domenii strategice, cum ar fi politica externă, apărarea, securitatea statului și Transnistria ar trebui să fie în gestiunea PSRM. Iar restul poate reveni democraților. Aceasta va fi şi soluția la problemele naturii „antiruse” a Partidului Democrat. Domeniile în care aceasta s-a manifestat cel mai mult vor fi ale socialiștilor, iar aceasta este o soluţie logică și simplă”, a concluzionat expertul.
Publicat de:Любитель Юрий