VICEPREMIERUL RUSIEI CONSIDERĂ CĂ ALEGERILE ANTICIPATE ÎN MOLDOVA TREBUIE SĂ SE DESFĂŞOARE ÎN BAZA SISTEMULUI PROPORŢIONAL
Vicepremierul Federației Ruse, reprezentant special al Președintelui FR pentru cooperare comercial-economică cu Moldova, Dmitri Kozak, consideră că „alegerile anticipate în Moldova sunt inevitabile, iar pentru desfăşurarea acestora este necesară schimbarea sistemului electoral”. Potrivit agenției INFOTAG, el a declarat acest lucru luni, în cadrul unui briefing comun cu Președintele RM, Igor Dodon.
„În timpul acestei vizite, dorim să discutăm relațiile comercial-economice și alte probleme. Dar, având în vedere situația din Republica Moldova, nu vom putea să nu ne referim şi la politică. Vrem să prezentăm poziția noastră. Trei forțe politice au câștigat simpatiile și voturile cetățenilor. Acestea sunt reprezentate în Parlament. Dar ele ocupă poziții care aproape că se exclud reciproc și nu reuşesc să ajungă la un numitor. De aceea, alegerile anticipate sunt inevitabile – acestea vor avea loc acum sau puțin mai târziu”, a spus Kozak.
Potrivit lui, el a venit pentru ca, în ajunul luării unor decizii importante pentru Moldova referitor la acțiunile ulterioare, „să transmită tuturor forțelor politice poziția Rusiei”.
„Nu negăm posibilitatea unei alegeri europene a Moldovei. Dar aceasta trebuie să se manifeste în cadrul unor alegeri libere. Iar pentru aceasta trebuie create condiții. Dacă alegerile anticipate se vor desfășura acum sau puţin mai târziu, trebuie să se ţină cont de opinia Uniunii Europene, a Comisiei de la Veneția și a altor organizații (toate aceste organizații s-au opus cu fermitate deciziei Partidului Democrat și Partidului Socialiştilor din 2017 privind trecerea la sistemul electoral mixt, în baza căruia au avut loc alegerile parlamentare din 24 februarie 2019, oferind avantaje Partidului Democrat – „I.”). Sistemul electoral trebuie modificat pentru a crea condiții pentru desfășurarea unor alegeri corecte, astfel încât să concureze partidele și programele lor, dar nu ambițiile personale ale liderilor care candidează în circumscripţii”, a declarat vicepremierul rus.
El a subliniat că Rusia „simpatizează poziția Președintelui Igor Dodon și a Partidului Socialiştilor referitor la dezvoltarea relațiilor strategice cu Federația Rusă”.
„Vrem să transmitem tuturor forțelor politice că este necesar să se coopereze cu toți. Dacă te orientezi spre Uniunea Europeană, nu trebuie să dai foc la punțile din Est, trebuie să cooperezi cu Rusia și cu Uniunea Eurasiatică”, a spus vicepremierul.
La întrebările insistente ale jurnaliștilor despre faptul cu cine ar trebui socialiștii să formeze o coaliție, el a făcut aluzie la blocul proeuropean de dreapta, în detrimentul Partidului Democrat, care și-a declarat disponibilitatea de a accepta o serie de condiții ale socialiştilor.
„Chiar dacă vor fi semnate acorduri temporare, ar trebui creată o alianță cu cei care susțin schimbarea sistemului electoral pentru a crea condiții pentru alegeri corecte”, a spus Dmitri Kozak în concluzie.
Publicat de:Любитель Юрий