1. Portal de divertisment
  2. Știri
  3. Politică
  4. MIŞCAREA ANTIMAFIE ÎNDEAMNĂ FORŢELE UNIONISTE SĂ ÎNAINTEZE UN CANDIDAT UNIC LA FUNCŢIA DE PRIMAR AL CHIŞINĂULUI
15:30 - 02.09.2019
289
0 /5 Stars by
0
0

MIŞCAREA ANTIMAFIE ÎNDEAMNĂ FORŢELE UNIONISTE SĂ ÎNAINTEZE UN CANDIDAT UNIC LA FUNCŢIA DE PRIMAR AL CHIŞINĂULUI

MIŞCAREA ANTIMAFIE ÎNDEAMNĂ FORŢELE UNIONISTE SĂ ÎNAINTEZE UN CANDIDAT UNIC LA FUNCŢIA DE PRIMAR AL CHIŞINĂULUI

Mişcarea Populară Antimafie nu îşi va înainta propriul candidat la alegerile generale locale din Chişinău și îndeamnă partidele unioniste din Moldova să-şi unească forţele şi să înainteze un candidat unic la alegerile din 20 octombrie.

Potrivit agenţiei INFOTAG, despre aceasta a comunicat, luni, în cadrul unei conferinţe de presă, vicepreședinta formaţiunii, Daniela Bodrug. Ea a menţionat că „funcţia de primar al Chişinăului este foarte importantă pentru susţinerea în continuare a vectorului proeuropean și proromân al Republicii Moldova”, dar „astăzi, în urma conspirației secrete între componentele coaliției monstruoase, pentru prima dată în cei 28 de ani de independență, această funcţie importantă ar putea fi ocupată de reprezentantul partidului de stânga – PSRM, finanțat și controlat de Federația Rusă”.

Bodrug este convinsă că „între blocul ACUM și PSRM există înţelegeri secrete”, potrivit cărora instituții de stat precum Ministerul Apărării, Procuratura Generală, Centrul Naţional Anticorupţie și Curtea Constituțională sunt „capturate de socialiști”.

„PSRM a început deja campania electorală în Chișinău, iar tărăgănarea înaintării candidatului ACUM parte a fi parte din planul de susținere a alegerii în funcția de primar a lui Ion Ceban, persoană controlată de Igor Dodon (liderul neformal al socialiștilor – „I.”)”, a spus ea.

Ea este îngrijorată şi de intenția PSRM și ACUM de „a încheia un acord de „neagresiune” în timpul alegerilor”, ceea ce va transforma procesul electoral într-un „teatru al absurdului”, iar candidații din partea opoziției vor fi doar pentru statistică.

„Prin urmare, solicităm tuturor partidelor unioniste să înceapă negocierile privind desemnarea unui candidat comun la Chișinău. Vom sprijini candidatul ales în bază de consens, cu condiția ca la negocieri să nu fie admis Partidul Democrat. Îi îndemnăm pe toți reprezentanții partidelor unioniste care și-au anunțat candidații să renunțe la o astfel de decizie. Participarea separată a partidelor unioniste este doar în beneficiul socialiștilor”, spune Bodrug.

La alegerile parlamentare din 24 februarie, Mișcarea Antimafie a obținut doar 0,61% (8 mii) din voturi.


Publicat de:Рустам
Для возможности комментировать пройдите .

Știri rubrici

18+ Portal de divertisment dosug.md - cel mai bun site cu actualizări zilnice. Totul este cel mai proaspăt: recreere și divertisment pe hartă, pe știri și publicații facturi , filme , anunțuri ...), dating, forum, totul pentru nunti, poze, glume, avem umor online zilnic! Actualizarea permanentă a locurilor de recreere și divertisment știri curente, anunțuri, posturi vacante noi. Efectuați o căutare pe hartă locurile de activitate. Îți place să călătorești? cele mai proaspete excursii. Cu noi Există glume pe videoclipul pe care îl puteți viziona online. Noi facem selecții în cazul în care stelele populare de la Hollywood în fotografie sunt relaxante și distracție, scandaluri de stele, celebrități într-un bikini.
Disclaimer: Toate drepturile de publicitate audio, video, grafice și materialele de text aparțin proprietarilor lor.
© 2011–2025
Top
Așteptați redirecționarea
Așteptați redirecționarea
Mesajul
Продолжая использовать наш сайт, вы даете согласие на обработку файлов cookie, которые обеспечивают правильную работу сайта. Благодаря им мы улучшаем сайт, обслуживание и товары.
Подтверждаю Подробнее