1. Portal de divertisment
  2. Știri
  3. Politică
  4. GUVERNUL A ABROGAT HOTĂRÂRILE AUTORITĂŢILOR ANTERIOARE PRIVIND CONCESIONAREA AEROPORTULUI INTERNAȚIONAL CHIȘINĂU
16:30 - 04.09.2019
238
0 /5 Stars by
0
0

GUVERNUL A ABROGAT HOTĂRÂRILE AUTORITĂŢILOR ANTERIOARE PRIVIND CONCESIONAREA AEROPORTULUI INTERNAȚIONAL CHIȘINĂU

GUVERNUL A ABROGAT HOTĂRÂRILE AUTORITĂŢILOR ANTERIOARE PRIVIND CONCESIONAREA AEROPORTULUI INTERNAȚIONAL CHIȘINĂU

Guvernul a abrogat miercuri hotărârile luate în anii 2012-2013 privind procesul de concesionare a Aeroportului Internațional Chișinău.

Potrivit agenției INFOTAG, este vorba de patru hotărâri şi anume: cu privire la iniţierea proiectului de parteneriat public-privat pentru concesionarea aeroportului; cu privire la aprobarea concesionării activelor întreprinderii și a condițiilor concesionării acestora; cu privire la aprobarea Raportului privind derularea şi rezultatele concursului închis de selectare a concesionarului activelor întreprinderii; cu privire la reconfirmarea aprobării concesionării activelor Î.S. „Aeroportul Internaţional Chişinău” și a condițiilor concesionării acestora.

Ministrul Justiţiei, Olesea Stamate, a spus la şedinţă că „aceste hotărâri au fost aprobate contrar procedurii prevăzute de legislaţie”, deoarece „Curtea Constituțională, în septembrie 2013, a suspendat hotărârile Guvernului cu privire la concesionarea activelor întreprinderii și organizarea concursului comercial”.

Potrivit premierului Maia Sandu, hotărârea „ţine de măsurile viitoare” pe care Guvernul intenționează să le întreprindă, asumându-și rezilierea contractului prin „instanțele de judecată”. Dar până când instanța va lua o decizie finală, „contractul de concesionare continuă să funcționeze”.

INFOTAG precizează: Aeroportul Internaţional Chişinău a fost concesionat în 2013pentru o perioadă de 49 de ani în baza rezultatelor unui concurs câștigat de două companii ruse – „Habarovskii Aeroport” și „Kolomenski Zavod”, care au creat „Avia Invest” pentru a gestiona aeroportul. În câțiva ani, „Avia Invest” și-a schimbat proprietarii de trei ori. Printre aceştia se număra şi o companie off-shore, care ar avea legături cu omul de afaceri și politicianul Ilan Şor, care apare în raportul agenției Kroll privind furtul miliardului de dolari din băncile din Moldova. La 29 august, compania „NR Investments” Ltd a lui Nathaniel Rothschild a anunțat despre finalizarea achiziționării companiei cipriote „Komaksavia Airport Invest” Ltd, care deține 95% din „Avia Invest”. Anterior, Președintele Igor Dodon și premierul Maia Sandu au declarat în repetate rânduri că vor solicita rezilierea contractului de concesionare a aeroportului.


Publicat de:Алексей
Для возможности комментировать пройдите .

Știri rubrici

18+ Portal de divertisment dosug.md - cel mai bun site cu actualizări zilnice. Totul este cel mai proaspăt: recreere și divertisment pe hartă, pe știri și publicații facturi , filme , anunțuri ...), dating, forum, totul pentru nunti, poze, glume, avem umor online zilnic! Actualizarea permanentă a locurilor de recreere și divertisment știri curente, anunțuri, posturi vacante noi. Efectuați o căutare pe hartă locurile de activitate. Îți place să călătorești? cele mai proaspete excursii. Cu noi Există glume pe videoclipul pe care îl puteți viziona online. Noi facem selecții în cazul în care stelele populare de la Hollywood în fotografie sunt relaxante și distracție, scandaluri de stele, celebrități într-un bikini.
Disclaimer: Toate drepturile de publicitate audio, video, grafice și materialele de text aparțin proprietarilor lor.
© 2011–2025
Top
Așteptați redirecționarea
Așteptați redirecționarea
Mesajul
Продолжая использовать наш сайт, вы даете согласие на обработку файлов cookie, которые обеспечивают правильную работу сайта. Благодаря им мы улучшаем сайт, обслуживание и товары.
Подтверждаю Подробнее