1. Portal de divertisment
  2. Știri
  3. Politică
  4. Autorităţile, despre retragerea WizzAir. Biletele de avion s-ar putea ieftini
16:09 - 28.02.2023
1
0 /5 Stars by
0
0

Autorităţile, despre retragerea WizzAir. Biletele de avion s-ar putea ieftini

Autorităţile, despre retragerea WizzAir. Biletele de avion s-ar putea ieftiniAutorităţile, despre retragerea WizzAir. Biletele de avion s-ar putea ieftini

Biletele de avion s-ar putea ieftini. Autorităţile îşi propun să elimine taxa de dezvoltare a Aeroportului Chişinău în valoare de 9 euro şi să includă reduceri de până la 70 de procente la alte plăţi aeroportuare.

Anunţul a fost făcut de preşedintele Comisiei Economie a Parlamentului, Radu Marian. Autorităţile îşi propun în acest mod să atragă cât mai multe companii aeriene low-cost în ţara noastră. Deputatul Radu Marian împreună cu preşedintele Parlamentului, Igor Grosu, efectuează în aceste zile o vizită la Dublin.

Acolo, delegaţia moldovenească a vizitat sediul central al companiei Ryanair. Reprezentanţii acesteia şi-au manifestat dorinţa de a opera zboruri şi în ţara noastră, însă cea mai mare barieră sunt sumele exagerate la Aeroportul Chișinău pe care trebuie să le achite firmele din domeniu.

Astfel, conducerea companiei a fost informată că taxa de dezvoltare de 9 euro urmează să fie eliminată. Mai mult, aerogara va oferi reduceri de până la 70% la restul taxelor aeroportuare. Potrivit lui Radu Marian, modificările politicilor de taxare vor fi efectuate peste câteva săptămâni atunci când aeroportul va trece de facto în gestiunea statului.

De asemenea, Guvernul celor două ţări au semnat un acord bilateral privind serviciile aeriene. Între timp, autorităţile dau garanţii că spaţiul aerian al Republicii Moldova este sigur. Declaraţia a fost făcută în contextul în care compania aeriană WizzAir a anunţat că își suspendă zborurile din și spre Chișinău din data de 14 martie.

Potrivit companiei, decizia a fost luată ca urmare a evoluțiilor recente din Moldova și a riscului ridicat din spațiul aerian al țării. WizzAir a mai anunţat că tot de la mijlocul lunii martie va crește numărul de zboruri din Iași.

"Ne-a surprins şi pe noi această decizie, dar remarc că nu este irevocabilă şi definitivă. O să continuăm discuţiile cu operatorul. A fost un pic neaşteptat şi pentru noi şi incert dat fiind faptul că cu doar două zile înainte operatorul a solicitat acceptarea programului pentru zborurile cu destinaţie estivală sau pe durata estivală. Colegii de la Autoritatea Aeronautică Civilă au şi acceptat acest program, vom continua discuţiile cu dânşii şi cu alţi operatori", a spus Lilia Dabija, ministrul Infrastructurii şi Dezvoltării Regionale.

"Vreau să accentuez că riscuri iminente la securitatea naţională nu sunt. Ministerul Apărării îşi desfăşoara activitatea cu legislaţia în vigoare, desfăşoară activităţi permanente de consolidare a capacităţii de apărare a statului", a menționat Anatolie Nosatîi, ministrul Apărării.


Publicat de:Ольга
Для возможности комментировать пройдите .

Știri rubrici

18+ Portal de divertisment dosug.md - cel mai bun site cu actualizări zilnice. Totul este cel mai proaspăt: recreere și divertisment pe hartă, pe știri și publicații facturi , filme , anunțuri ...), dating, forum, totul pentru nunti, poze, glume, avem umor online zilnic! Actualizarea permanentă a locurilor de recreere și divertisment știri curente, anunțuri, posturi vacante noi. Efectuați o căutare pe hartă locurile de activitate. Îți place să călătorești? cele mai proaspete excursii. Cu noi Există glume pe videoclipul pe care îl puteți viziona online. Noi facem selecții în cazul în care stelele populare de la Hollywood în fotografie sunt relaxante și distracție, scandaluri de stele, celebrități într-un bikini.
Disclaimer: Toate drepturile de publicitate audio, video, grafice și materialele de text aparțin proprietarilor lor.
© 2011–2025
Top
Așteptați redirecționarea
Așteptați redirecționarea
Mesajul
Продолжая использовать наш сайт, вы даете согласие на обработку файлов cookie, которые обеспечивают правильную работу сайта. Благодаря им мы улучшаем сайт, обслуживание и товары.
Подтверждаю Подробнее