GUVERNUL IMPUNE SANCȚIUNI OLIGARHILOR FUGARI ȘI PERSOANELOR DIN ANTURAJUL ACESTORA
Guvernul a impus sancțiuni oligarhilor fugari și persoanelor din anturajul acestora. După cum informează INFOTAG, Prim-ministrul Dorin Recean a declarat că decizia de a impune sancțiuni a fost luată de Consiliul Interdepartamental de Supraveghere (CIS), condus de Prim-ministrul Dorin Recean.
Sancțiunile au fost aplicate față de 21 de persoane: Vladimir Plahotniuc, Ilan Șor, Gheorghe Cavcaliuc, Marina Tauber, Vladimir Andronachi, Veaceslav Platon, Constantin Botnari, Alexandr Kalinin (privat de cetățenie), Grigore Caramalac, Chiril Guzun, Arina Corșicova, Dumitru Chitoroaga, Maria Albot, Victor Petrov, Evghenia Guțul, Iurie Cuznețov, Nelly Parutenko, Ilia Uzun, Mihail Vlah, Anatolii Prizenco și Natalia Parasca. Toate aceste persoane sunt implicate cu oligarhii fugari, organizația Eurasia și alte structuri legate de Ilan Șor.
Recean a reamintit că CIS este „un organ colegial creat pentru a asigura un cadru comun de cooperare în implementarea măsurilor restrictive internaționale în Republica Moldova, precum și pentru a introduce astfel de măsuri la inițiativa țării”.
"Din 2024 până în iunie 2025. Serviciul Fiscal de Stat a emis 121 de decizii: blocarea a 60 de conturi bancare, trei conturi de plăți, 64.995 de acțiuni (în valoare de 12.980.394 lei), 24 de participații (în valoare de 44.747.935 lei), 76 de proprietăți imobiliare, 12 autovehicule. De asemenea, au fost suspendate 38 de activități/tranzacții (în valoare de 3.742.499 lei și 135.540 euro)", a spus Recean.
Potrivit acestuia, au fost blocate 11 conturi bancare și 100% din capitalul autorizat al companiei GMG, deținută de Vladimir Plahotniuc. Ilan Șor are 9 conturi blocate și o operațiune de plată, precum și fonduri controlate prin persoane de fațadă în companiile „DFM”, „ADORLAND”, „AEROFOOD”, „AVANTAGE”, „DFI”, „DFN”, «DUFREMOL», „MAGAZINE SOCIALE”, o acțiune în Asociația Obștească pentru Orhei, trei spații, un teren, două clădiri și două vehicule. Marina Tauber are 64.860 de acțiuni Unibank cu o valoare nominală de 200 de lei, opt conturi bancare, două localuri, acțiuni în valoare de 8.200 de lei. Vladimir Andronacchi are nouă conturi bancare, acțiuni în valoare de 8,2 mii lei, 48% din capitalul social autorizat al S.R.L. „Luminare”.
Prim-ministrul a reamintit că Plahotniuc este dat în căutare internațională în 196 de țări Interpol, Platon se află în arest preventiv în Marea Britanie, iar Ilan Șor a fost condamnat la închisoare și este fugar de justiție.