FOST DEPUTAT: MOLDOVA ARE NEVOIE DE UN MODEL EUROPEAN DE AGRICULTURĂ
Fostul șef al Asociației „Puterea fermierilor”, Alexandru Slusari, consideră că Moldova are nevoie de un alt model de agricultură – unul european, bazat pe micro-, mici și mijlocii fermieri.
Potrivit agenției INFOTAG, el a scris despre acest lucru pe rețelele de socializare, atrăgând atenția asupra declarațiilor a trei fermieri din sudul republicii, care au povestit cum „actualul guvern a lovit micii producători agricoli, în principal tineri și cei care s-au întors acasă din străinătate”.
„Doar curajul, dragostea pentru satele lor și solidaritatea îi mențin pe fermieri pe linia de plutire. Deși unii au dat deja faliment”, a scris Slusari.
În opinia sa, modelul sectorului agricol din Moldova „este aliniat la sistemele rusesc și ucrainean, unde domină marile holdinguri”.
„Ea perpetuează în Moldova o agricultură care produce puțină valoare adăugată, nu stimulează industrializarea, generează migrație continuă și distruge comunitățile rurale”, consideră Slusari.