1. Portal de divertisment
  2. Știri
  3. Politică
  4. PRIMA SESIUNE A NOULUI PARLAMENT ESTE PROGRAMATĂ PENTRU MIERCURI, 22 OCTOMBRIE
00:30 - 17.10.2025
1
0 /5 Stars by
0
0

PRIMA SESIUNE A NOULUI PARLAMENT ESTE PROGRAMATĂ PENTRU MIERCURI, 22 OCTOMBRIE

PRIMA SESIUNE A NOULUI PARLAMENT ESTE PROGRAMATĂ PENTRU MIERCURI, 22 OCTOMBRIE

Prima sesiune a noului Parlament al Republicii Moldova va avea loc miercuri, 22 octombrie. Conform serviciului de presă prezidențial, a informat INFOTAG, președinta Maia Sandu a semnat vineri un decret în acest sens. Decretul „Privind convocarea Parlamentului Republicii Moldova pentru a XII-a convocare” intră în vigoare în ziua semnării.

Conform legii, în cadrul acestei sesiuni, Curtea Constituțională prezintă un raport privind rezultatele alegerilor parlamentare și o decizie privind aprobarea mandatelor membrilor noului parlament.

În timpul sesiunii inaugurale, membrii parlamentului trebuie să aleagă Președintele Parlamentului și adjuncții acestuia, să formeze fracțiuni și Biroul permanent al Parlamentului și să numească comisiile parlamentare.

După aceasta, președintele va desemna un candidat pentru funcția de prim-ministru. Acesta are la dispoziție 15 zile pentru a prezenta o listă de miniștri și un program de guvern în cadrul unei ședințe plenare. Dacă primește majoritatea voturilor, guvernul este considerat aprobat. În termen de 14 zile de la vot, președintele semnează un decret, iar miniștrii sunt învestiți.

Liderul PAS, Igor Grosu, a anunțat deja că partidul de guvernământ îl va desemna pe omul de afaceri Alexandru Munteanu pentru funcția de prim-ministru. Președinta Maia Sandu a confirmat că l-a sunat personal pe Munteanu, care locuiește în Ucraina, pentru a-l invita să conducă guvernul Republicii Moldova.

Cu o zi înainte, Curtea Constituțională a recunoscut rezultatele alegerilor parlamentare din 28 septembrie și a confirmat mandatele a 101 membri ai noului parlament. Locurile din noul parlament vor fi distribuite după cum urmează: PAS va deține 55 din cele 101 locuri, Blocul Patriotic va deține 26 de locuri, Blocul Alternativ va deține 8 locuri, iar Partidul Nostru și Democrația Acasă vor deține câte 6 locuri.


Publicat de:Наталья
Для возможности комментировать пройдите .

Știri rubrici

18+ Portal de divertisment dosug.md - cel mai bun site cu actualizări zilnice. Totul este cel mai proaspăt: recreere și divertisment pe hartă, pe știri și publicații facturi , filme , anunțuri ...), dating, forum, totul pentru nunti, poze, glume, avem umor online zilnic! Actualizarea permanentă a locurilor de recreere și divertisment știri curente, anunțuri, posturi vacante noi. Efectuați o căutare pe hartă locurile de activitate. Îți place să călătorești? cele mai proaspete excursii. Cu noi Există glume pe videoclipul pe care îl puteți viziona online. Noi facem selecții în cazul în care stelele populare de la Hollywood în fotografie sunt relaxante și distracție, scandaluri de stele, celebrități într-un bikini.
Disclaimer: Toate drepturile de publicitate audio, video, grafice și materialele de text aparțin proprietarilor lor.
© 2011–2025
Top
Așteptați redirecționarea
Așteptați redirecționarea
Mesajul
Продолжая использовать наш сайт, вы даете согласие на обработку файлов cookie, которые обеспечивают правильную работу сайта. Благодаря им мы улучшаем сайт, обслуживание и товары.
Подтверждаю Подробнее