DEPUTAT PAS: STRATEGIA DE CREȘTERE ECONOMICĂ POATE FI REZUMATĂ ÎNTR-UN SINGUR CUVÂNT – INVESTIȚII
Strategia de creștere economică a Republicii Moldova poate fi rezumată într-un singur cuvânt – investiții. Conform INFOTAG, deputatul PAS și președintele Comisiei parlamentare pentru economie, buget și finanțe, Radu Marian, a declarat acest lucru marți, la conferința internațională „Raportul de extindere 2025: Progrese și priorități de viitor ale Republicii Moldova”.
Deputatul a menționat că, în ultimii patru ani, pe fondul numeroaselor șocuri externe – pandemia, șantajul energetic și războiul din Ucraina – obiectivul principal al autorităților a fost menținerea stabilității economice.
„Cred că am reușit pentru că obiectivul nostru a fost păstrarea puterii de cumpărare a cetățenilor, iar acest lucru a fost realizat, după cum demonstrează toți indicatorii de venit și inflație.” „Acest lucru nu înseamnă că lucrurile nu ar putea fi mai bine, dar suntem o țară mică, fără resurse naturale proprii, dependentă de ceea ce se întâmplă în economia Uniunii Europene”, a spus Marian.
Potrivit acestuia, Moldova trece acum de la o etapă de stabilizare la o etapă de creștere. Integrarea europeană — Planul de Creștere, accesul la fonduri și implementarea diverselor programe de sprijin — va ajuta în acest sens.
„Nu trebuie să inventăm nimic; este suficient să ne uităm la schimbările din acele țări care au aderat deja la UE — România, Lituania, Polonia. Desigur, trebuie să luăm în considerare războiul în curs, dar cred că va veni momentul în care vom putea vorbi cu mai multă încredere despre creșterea economică. Avem indicatori buni ai investițiilor private. Dacă vorbim despre o strategie de creștere, pe scurt, este vorba de investiții. De asemenea, trebuie să îmbunătățim legislația și să implementăm reforma sistemului judiciar, ceea ce are nevoie comunitatea de afaceri. Cred că mulți cetățeni văd deja beneficiile integrării în UE. „Buget Plus” este unul dintre cele mai recente exemple, care a susținut diverse programe de dezvoltare, construcția de drumuri și așa mai departe”, a conchis deputatul.

